Çocuğum

Top Oyunları

Bir topu yakalamak ya da ayakla vurmak, size çok basit şeylermiş gibi görünebilir; ama bir çocuk için, karmaşık işlerdir.Top oyunlarının tadına vardırabilmeniz için bazı öneriler.

 

Çocuğunuza verebileceğiniz en yalın, ama aynı zamanda da her türlü kullanıma uyum sağlayabilen oyuncaklardan biri, toptur. Topun yuvarlanışını, firil firil dönüşünü seyretmek, onu yerden nasıl alacağını, nasıl atacağını, ona nasıl eliyle ve ayağıyla vuracağını, nasıl yakalayacağını öğrenmek, ne kadar küçük olursa olsun, onu oyalayacaktır. Bu becerileri bir kez edinince de, önüne hemen içine katılacağı koskoca bir “düzenli oyunlar dünyası” açılmış olur. En basit yerde yuvarlama oyunundan, yakan top, voleybol, basketbol ve doğal olarak (!) futbola kadar pek çok top oyunundan, çocuklar gibi büyüklerin de ne kadar hoşlandıklarını bilmeyen kimse yoktur kuşkusuz.

Ama yalnızca oyun olmasının yanı sıra, topla oynamanın çocukların bir dizi beceri geliştirmesini sağladığını bilen anne babaların sayısı aynı derecede çok değildir. Söz konusu becerilerin bazıları topu tutmak ya da topa vurmak gibi kendiliğinden görülür; ama, kurallara uymak ya da sırasını beklemek gibi öbürleri üstünde pek düşünmemiş olabilirsiniz. Oysa bunlardan hiçbiri, yeni yürümeye başlamış ya da okul öncesi çağındaki çocuğunuza “doğal olarak” gelen beceriler değildir. Bunları öğrenmesi gerekecektir; öğrenmek de “pratik yapmak” ister. Bazı becerileri çocuklar çok küçük yaşlarda kavrayabilir; bazılarını kavramalarıysa, çok daha güçtür.

 

Hangi becerilerin önce geldiğini ya da hangi becerilerin en kolay öğrenildiğini bilmenizin yararı vardır; böylece çocuğunuzun bunlar üstünde alıştırma, “pratik” yapmasına yardım edebilirsiniz.
Anne baba olarak, bebeklerin daha birkaç aylık oldukları sırada bile eşyaları “atmaya” yetenekli olduklarını üstelik attıkları şeylerin bedelini cebinizden ödeyerek!- hemen öğrenirsiniz. Bebeğiniz kollarını açıp, iki yana sallarken, ellerini de açabilir ve tuttuğu ne varsa elinden yuvarlanır gider: Yiyecek, kaşık, vb. şeyleri yerden toplayıp temizlemekten bıkkınlık getirirsiniz.

 

 

Topu tutacak mi, tutunca düşürecek mi, yoksa hiç mi yakalayamayacak? Çocuğunuz topu yakalamayı öğrenirken, bu olasılıkların tümü söz konusudur. Küçük çocuk için topu yakalamak, atmaktan çok daha güç bir iştir: Hem dikkatini toplamasını, hem de zamanı doğru ayarlamasını gerektirir.

 

Başka Çocuklarla Oynamak

Dört ya da beş yaşındaki küçüğünüz, başka bir çocukla (daha sonraları da başka çocuklarla) top oyunları oynamaya hazır olacaktır.Başlangıçta yardımlarınız ve öğütlerinizi her ikisi de çok iyi karşılayacaktır.

  • Başlangıçta siz de oyuna katılın ya da hakem olun.
  • Önce çocuğunuzun istediği oyunu oynamayı deneyin.
  • Onun ve arkadaşının, sizin seçtiğiniz oyunun gerektirdiği becerileri geliştirmiş olduklarından emin olun
  • Bekleneni yapamazlarsa cesaretleri kırılır. Çok karmaşık kurallı oyunlar oynatmayın.
  • Tümünü anımsayamazlar ya da tümüne uyamazlar.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir