Çocuğum

Sayılarla Oyun

Bazı anne-babalar, “Benim çocuğum ona kadar sayabiliyor” diye övünürler. Acaba gerçekten sayıyor mu, yoksa yalnızca sayıları ne geldiklerini bilmeden ezbere mi söylüyor? “Üçün anlamını biliyor mu? Ve en önemlisi, okula gitmeden önce, acaba saymayı gerçekten gerekiyor mu?

Oğumuz, çocuklarımızın “hesabı” ve sayıları okula gidince öğreneceklerini düşünürüz. Okul öncesi çocuklarının sayı kavramıyla başedebileceklerine, yani, sayılara akıl erdirebileceklerine pek az anne-baba inanır. Oysa çocuğunuza temel bir sayı kavrayışı verebilirsiniz; bu, onun yalnızca matematik becerisini değil, aynı zamanda mantikli düşünme ve tasarlama alanındaki becerilerini de geliştirmesine yardımcı olur.

Yeni doğmuş bebeğinizin ne kadar iyi bir gözlemci, dünyaya bakışının ne kadar taze olduğunu, çok kısa sürede farkedeceksiniz. Size can sıkıcı, sıradan görünen şeyler, büyümekte olan bebeğiniz için yeni ve coşku uyandırıcıdır. Bebeğiniz yeni düşüncelere böylesine açık ve alıcı olduğu için, ona biraz büyüyünce oyun yoluyla sayıları öğretmeniz son derece kolay ve her ikiniz için de eğlenceli olacaktır.

PARMAK “RAKAMLAR”

Bebeğiniz ellerinden, parmaklarından çok hoşlanır ve daha şimdiden, zihninde, benzer şekillerin oluşturduğu kümeler aracılığıyla doğan bir sayı duygusu gelişmektedir. Bebeğinizle konuşarak ve gözleriyle görebildiği şeyleri anlatarak ona yardımcı olabilirsiniz: “Bak bu, bir elin, bu da öbür elin; şimdi bak bunları yan yana getirdim; iki el oldu; senin iki elin”; “Bak bir ayak, bu da bir patik”; “Bak şu beyaz kedi; bir de şuna bak, kara kedi. Bizim evimizde iki kedi var”. 12 aylık bebeğin
“Bir, iki, üç, dört, beş” kardeş varmış. Biri tutmuş…” Bebekler ve küçük çocuklar, el ve ayak parmaklarına son derece ilgi duyar ve bunlarla oynanan oyunlardan hiç bıkmazlar. Bebeklerde “sayı” duygusu daha konuşmayı öğrenmelerinden önce gelişir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir