Çocuğum

Sayı Oyunları

İlk Sayı Oyunları

Sayılarla gösterin: “Bir burun; iki göz; beş parmak…” Bir eldiveni bir ele, bir ayakkabıyı bir ayağa geçirin. Oyuncak hayvanları türlerine göre kümelere ayırın: Koyunlar; atlar; inekler… Düğmeleri ya da logo oyuncak parçalarını renklerine göre ayırın. Ailenizdeki insanları sayın.

İskambil

Çocuklar, üç-beş yaş arasında, basit oyunlardan zevk almaya başlarlar. Bu oyunların birçoğu aslında sayılar ve kümelerle ilgilidir. Bir deste iskambil kâğıdıyla, çok eğlenceli oyunlar da yaratabilirsiniz. Ona önce kırmızıları ve siyahları iki ayrı kümeye ayırmayı öğretin; ikinci aşamada, iskambil destesini önüne koyup, ona bir kupa, bir maça, bir karo ve bir sinek gösterdikten sonra, kalan kåğıtları buna göre “dört” kümeye ayırmasını söyleyin. Başlangıçta biraz karıştırsa da, bu işi şaşılacak kadar kısa sürede başardığını göreceksiniz.

Biçim ve Büyüklük

Çocuğunuz konuşmayı ve sayı saymayı öğrenirken, aynı zamanda eşyaların biçimleri ve yapıları konusunda da bir şeyler öğrenmektedir. Oyuncaklarıyla ve çeşitli nesnelerle  oynaması, aynı zamanda da onlarla, biçimlerini  ve yapılarını kavramak için “deneyler” yapması anlamına gelir. Biçimlerini ve büyüklüklerini anlamaları için onlara yardımcı olmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir