Çocuğum

Kümelere Ayırma

Çocuğunuz üç yaşına bastığında, konuşmayı iyice becerebilir duruma gelir. Artık ondan bir şeyler yapmasını istediğinizde, Size sorular ve davranışlarla yanıt verir. Sözgelimi, sofrayı hazırlamanıza yardım edebilir ve siz de bu basit işten yararlanarak, onu sayılarla tanıştırabilir, nesneleri gruplama ya da kümeIere ayırma yollarını öğretebilirsiniz. “Bir tabak, bir bıçak, bir çatal babacığa; aynısı anne- ciğe; bir tabak, bir bıçak, bir çatal da sana. ” Böylece küçük kafasında, masada her biri kendi sofra takımıyla üç ayrı yer kavramı oluşur.

Size her yardım edişinde, açıklamalarda bulunmayı ve her şeyi saymayı unutmayın. Bir başka gündelik iş de, çamaşırları kümeIere ayırmaktır. Ona, beyazları bir yere, koyu renklileri bir başka yere nasıl ayırdığınızı m gösterin. Eşyaları basit çiftler halinde ayırmakta size yardım etmesine izin verin. Çorapları çift çift bir yere, eldivenleri çift çift bir başka yere toplayabilir; sonra da ayakkabılar ve terlikleri çifter çifter sıralayabilir.

Ona tam olarak ne yaptığını anlatın ve yaptıklarını övün: “Aferin akıllı çocuk, babacığın terliklerinden birini buldun. Ya öbürü nerede? Güzel. Şimdi bir çift terliğimiz var. ” Bu arada “üç” sözcüğünün ne anlama geldiğini de kavraması gerekir. “Üç”ün baba, anne ve kendi olduğunu öğrenmiştir. Artık, ayı- ve pembe yatınca, yatakta da “üç” “üç” olduklarını bilir. “Üç”ün, “bir” ve “iki”den farklı olduğunu anlamaya başlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir