Çocuğum

Emzirme

bebeğin dengeli doğal besin kaynağı

Bebeğinizi emzirmeniz, onun yaşama çok iyi başlamasını sağlar: Ama bu iş. başlangıçta hemen her zaman sorunlarla karşılaşılan bir şeydir. Emzirme deneyimi hem siz, hem de bebeğiniz için mutluluk dakikaları olabilir.

Anne sütü minik bebek için, yaşamının ilk dört ile altı ayı boyunca, kusursuz ve eksiksiz bir besin ve içecektir. Bileşiminde, gerekli bütün “hammaddeleri” tam olarak içermesinin yanı sıra, hemen ve doğru ısıda elde edilebilen anne sütünde, bebeğin sağlığını koruyan, enfeksiyonlardan ve hastalıktan korunmasını sağlayan enfeksiyon karşıtı maddeler de bulunur. Bu yüzden bebeğinizi sütünüz olduğu süre boyunca emzirmeye çalışın; hattâ, katı besinler almaya başlayan daha büyük bebeklerin beslenmesine bile, anne sütü yardımcı olur; ayrıca, meme emme, rahatlamalarını sağlar.
Sağlıklı büyümesini sağlamanızın yanı sıra, bebeğinizi elden geldiğince emzirmeyi denemenizin bir başka nedeni de, bunun son derece keyif verici bir olay olmasıdır. Bebeğin büyümesini seyretmek ve bunu sizin sağladığınızı hissetmek, başka hiçbir şeyden alamayacağınız bir zevktir. Emzirmek, ayrıca bebeğe güven ve yakınlık sağlamanın yollarından biridir ve pek çok anne, geçmişlerindeki bu dönemi, en keyif verici anılarından biri olarak nitelendirirler.

Süt üretimi sütünüzün gerçekten yetersiz olduğuna ilişkin başka belirtiler yoksa. başlangıçta sütünüz yeterince gelmiyor diye biberona koşmanız gerekmez. Süt üretiminizi artırabilirsiniz. Daha sık emzirin:
Emzirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bebeğiniz uyuyorsa bile uyandırın. İlk birkaç gün, her iki-üç saatte bir emzirmeyi deneyin. Bebeğinizin memeyi tam olarak ağzına almasına dikkat edin. Öbür memeye geçmeden önce, verdiğiniz memeyi istediği kadar emmesine izin verin.
Mama, meyve suyu, su, vb. hiçbir şey vermeyin: Bunlara ancak son çare olarak başvurun. Unutmayın, arada biberon kullanmak, memelerinizin artık uyarılmaması, sizin de daha az süt üretebileceğiniz anlamına gelir!

 

Memeler bebekleri kolayca emzirmeyi sağlayacak biçimdedir; ama bu, meme vermenin öğrenilmesi gereken bir şey olduğunu size unutturmasın. İlk günlerde, doğum kliniği hemşireleri ve hasta bakıcıları size yardımcı olacaklardır.
Ama bunun, hem siz, hem de bebeğiniz için, bir öğrenme deneyimi olduğunu bilmeniz yararlı olur. Günler geçtikçe, her ikiniz de daha deneyimli ve daha rahatlamış duruma gelir- siniz. Ayrıca, emzirmeyle birlikte ortaya çıkan sorunların çözümüne, hemen her zaman, çok kısa sürede ulaşılır.
Kadın bedeni, bir gün gelip, insan türünün sürmesine katkıda bulunmak için bir yavruyu besleyecek biçimde yaratılmıştır. Memeleriniz, daha siz hamile kalır kalmaz, süt verme hazırlığına koyulurlar. Süt üreten ve depo eden doku gelişmeye başlayınca, memelerinizin daha dolgunlaştıklarını hissedersiniz.
Hamileliğiniz sırasında memeleriniz, bebeğinizin doğumundan sonraki ilk birkaç gün emeceği, saman renginde bir sıvı olan kolostrumu (halk arasında “ağız” denir) üretirler. Hattâ, memelerinizden, doğumdan önce de kolostrum sızabilir: Bu son derece normal bir durum olduğundan telaşa kapılmamanız gerekir. Doğumdan sonraki ikinci, üçüncü ya da dördüncü günde -bazen birkaç gün daha da geç memeleriniz süt üretmeye başlar. Bebeğinizi emzirmezseniz, bu ilk süt üretimi kesilir ve memeleriniz “kurur”. Ama emzirirseniz, bedeniniz meme sütü gerektiği mesajını alır ve süt üretimi sürer.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir