Çocuğum

Çocuklarda El Becerisi

Bir yaşından başlayarak becerileri daha hızlı gelişmeye koyulur birbirine geçmiş isimleri çekip ayırmaya bayılır sonra birazda sinirlenerek yeniden bir araya getirmeye çalışır.

Küçük cisimleri büyüklerin içine itip sokmaya çalışmaktan hoşlanır,kutu ve çantadaki eşyaları bulup çıkarmaya bayılır bunları yaparken aynı zamanda da ellerini ve gözlerini kullanarak birbirinden farklı biçimleri büyüklükleri ve yapıları anlamaya başlamaktadır.

Çevresindeki şeyleri fark ederken parmak hareketleri üstünde daha iyi daha ustalıklı bir denetim kazanmakta ellerinde bileklerinin gücünü arttırmaktadır.

Bırakın yorulmak bilmeden keşfetsin karıştırıp bulup çıkarsın yalnız sivri ve tehlikeli nesneleri ondan uzak olmasına dikkat edin. 1-2 yaşlarında çocuklar için yapı blokları kusursuz oyuncaklardır yapı bloklarından bir kule yaparsanız eliyle vurup yıkmaya da bayılacaktır.

Ayrıca yapı bloklarını kutudan çıkarttıktan sonra yeniden kutuya doldurmaktan hoşlanacaktır.İki yaşına bastığı sırada da iki ya da üç yapı blok üst üste koyup dengelemeyi becerecektir.

Blokları bir hizada nasıl sıralayacağını gösterirseniz bunlardan bir garaj ya da ev yapılabileceğini anlayınca son derece heyecanlanacak dikkatle küçük bir otomobil ya da bir bebeği bu yapının içine sokmayı becererek sizi şaşırtacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir