Çocuğum

Benim,Senin

Paylaşmayı öğrenmek gerçekten güç müdür?

Küçük bir çocuğun yaşamı bütünüyle ben-merkezcidir ve her şey “onun”dur. Ama, şefkatli yol göstericilikle, çocuğunuz çok geçmeden paylaşmanın zevkine vuracaklar.

BENCİL CANAVARLAR

Bir ve iki yaşında çocukları olan çaresiz bir annenin. “her ikisine de hep aynı sayıda yap küpü veriyorum; ama her seferinde, bir kavgadır kopuyor; biri ‘bu benim’ diye yaygaraya basıyor” yolunda yakınmalarını sık sık duymuşsunuzdur. Arkadaş olan, birlikte oynayan. oyunlarını ve oyuncaklarını paylaşan iki çocuk gün gün oluşturduğu pembe tablo, sık sık, her şey için kavga eden iki “bencil canavar” tablosuyla yer değiştirir.

Bununla birlikte, yaşamın bu gerçeğinin, “acaba nerede yanlış yaptım?” diye üzülmenize yol açmaması gerekir. Küçük çocukların. tümü “ben-merkezci”dir ve bunda, üzülecek, kaygılanacak bir yan yoktur: Bu çevreyi rahatsız edici dönem de, gelişmelerinin önemli bir parçasını oluşturur. Üç yaşın altındaki çocukların “benim, hepsi de benim” dönemi. onların “öz” duygularının gelişmesiyle yerleşir ve son derece güçlü bir kendini kabul ettirme gereksinmesiyle başlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir