Çocuğum

Becerikli Parmaklar

Hep oyun peşinde iki küçük el.

“Elleri becerikli” kimseler içimizde hep biraz kıskançlık uyandırır. Oysa bu, rastlantısal ya da doğuştan olan bir yetenek değildir.Yerinde oyunlar ve oyuncaklarla, çocuğunuza ellerini beceriyle ve çeviklikle kullanma güveni kazandırabilirsiniz.

Yeni doğmuş bebeğiniz kollarını hızlı hızlı, ama denetimsiz bir biçimde hareket ettir.Elleri birbirine çarpar; parmakları oynar; kolları sallanır; buna karşılık, kasları üstünde pek az denetimi vardır.Ama günler geçtikçe, içgüdü ve deneyimin birleşmesiyle bu küçük “insan” ellerindeki gücü keşfetmeye kaslarını denetleme yeteneğini geliştirmeye başlar.”El becerisi”adı verilen parmaklarını ve bileklerin denetleme ve kullanma yeteneğine doğru sürekli yol alışını izlemek coşku uyandırıcı bir görünümdür.

Dokuzuncu ya da onuncu aylarında bebeğiniz küçük nesneleri bütün eliyle çevresini kuşatmak yerine Kerpeten tutuşu adı verilen iki parmakla tutuştan yararlanarak almayı öğrenecektir.Bir yaşına gelince de bir fincanın sapından tutmayı hatta içindekini içmeyi becerebilecek ve iki yerine bir şeyler tutarak birbirlerine çarpabilecektir.

Bebeğin artık bütün ailede coşku uyandıracağı günler gelip çatmıştır ellerini alkışlar gibi birbirine çarpıp tempo tutabilir birini sağa sallayarak ya da başına vurarak baş baş hoşçakal yapabilir

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir