Çocuğum

Bebeğinizin Duyguları Nasıl Gelişir?

Yeni doğmuş bebeğiniz şimdiden duyarlı, çevresinin farkında olan bir küçük varlıktır. İlk üç ayda duyularının ne kadar çok geliştiğini bilmek, bebeğinizi varmak ve “eğlendirmek” konusunda size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Yeni doğmuş bebeğiniz, daha ilk günlerden başlayarak çevresini kuşatan,dünyadaki birbirinden farklı sesleri, kokuları, görüntüleri ve kumaşları algılar. Bebeğiniz, çevresindeki her şey konusunda -sizin yardımınızla- bir şeyler öğrendikçe. çeşitli yollardan size yanıt verebilir ve gün geçtikçe aranızda, yalnızca ikinize özgü, başka hiçbir kimseyle paylaşmadığınız harika bir ilişki gelişir.

Görme ve Göz Uyumu

Bebeğinizin başlangıçta pek bir şey görmediğini kim söylerse söylesin, sakın inanmayın! Daha yeni doğmuş bir bebek bile görebilir ve doğumdan bir saat kadar sonra, gözleri faltaşı gibi açık, “uyanık” olabilir. Yeni doğmuş bebeklerin göremedikleri konusundaki yanlış olan inancın doğru yanı, gözlerini odaklamakta, yani bakışlarını belirli bir noktada toplamakta günlük çektikleridir; bebeklerin görmesi bakımından en iyi “nokta,” yüzlerinden 20-30 cm arasındaki bir uzaklıktır. Bu da, bebeğinizi emzirdiğiniz sırada yüzünüz ile bebeğinizin yüzü arasındaki uzaklık kadardır; zaten, bebeğinizin zaman zaman emmeyi bırakarak, sizi büyük bir dikkatle gözden geçirdiğini farkedebilirsiniz.
Bu sınırlı görme, yalnızca bebeğiniz iki aylık oluncaya kadar sürer; ardından, görme duyusu aşama aşama gelişir; böylece, üç dört aylık olduğunda, bebeğinizin gözleri, 8 cm ile 50 cm arasındaki ufaklıklardan gösterilen nesnelere uyum sağlar.
Yeni doğan bebeklerin, sesleri de çok iyi duydukları anlaşılmıştır; böyle olmakla birlik-
Bebeğin başının yakınına asılan hareket edebilecek bir oyuncak, özellikle parlak renkli ya da en ufak bir esintiyle hareket edebilecek kadar hafifse, mutlaka dikkatini çeker.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir