Çocuğum

Bebeğin Banyo Saati

Bebeklerin çoğu, doğdukları andan başlayarak banyo yapmaktan hoşlanırlar; bununla birlikte, bazı işaretleri ve sesleri tanıyarak, banyo saatinin geldiğini anlamaları ve gülücükler yapmaları, sevinç sesleri çıkarmaları, ancak birkaç aydan sonra belirir.

Bebeğiniz banyoda suyun içinde olduğu sırada biraz ürkek görünüyorsa, desteğe, altında sizin güven veren kolunuza ve elinizin yatıştırıcı okşamalarına ihtiyacı var demektir. Daha istekli olmasına, kendine güven kazanmasına ve elleriyle, kollarıyla suyu şaplatma aşamasına gelinceye kadar, sevgi sözcükleri söylemenizden ya da şarkılar mırıldanmanızdan hoşlanacaktır.

İlk haftalarda, yıkanma sırasında bebeğinizin başlıca zevki, elleriyle ayaklarını suyun kaldırması ve yüzdürmesi, suyun sıcaklığının verdiği duygu ve baştan aşağı sabunlandığını hissetmek olacaktır.
Su içindeyken tam olarak güvenini, yaklaşık 16. haftada kazanır: Artık ona ilk yüzen ve tutulması kolay olan plastik oyuncakları vermenizin sırası gelmiştir. Bunları suda çıkarıp yeniden suya atmak onu, inanılmayacak kadar uzun bir süre eğlendirecektir.

Soğuk, tuzlu su ve en havada bile denizin kıpırtısı, bebeğinizi başlangıçta ürkütecek, ama sandığınızdan kısa sürede, denizi sevmeyi öğrenecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir