Çocuğum

Anne Karnında Müzik

Uzmanlar, anne karnındaki bebeklerin bile müziğin farkına vardıklarını düşünmektedirler, Yapılan bir araştırma, hamileliklerinin sonuna doğru her gün bir TV dizisini izlemiş annelerin bebeklerinin, doğumlarından sonraki birinci haftada, dizinin fon müziği dinletildiğinde sakinleştiklerini, diziyi izlememiş annelerin bebeklerinin büyük bölümününde, bu tepkiyi vermediklerini ortaya koymuştur.

Araştırmacılar bunu, diziyi izlemiş annelerin bebeklerinin, bu fon müziğini annelerinin ayaklarını yüksekçe bir yere koyarak yarım saati TV’nin karşısında geçirdikleri huzur ve sakinlik dönemiyle özdeşleştirmeyi öğrenmiş oldukları, dünyaya geldikten sonra duyduklarında da sakinleştikleri biçiminde yorumlamışlardır. Hamilelik sırasında ve sonrasında düzenli olarak her gün aileleri aynı müziği çalan bebeklerin de, benzer bir yanıt verdikleri kanıtlanmıştır.

Çocuklar söz ve müzikteki ritmi algılar ve severler. Tef çalmanın el çırpmaktan farkı yoktur; ama çok daha eğlencelidir! Çocuğunuz bir çalgıyı kullanarak ses çıkarabileceğini anladığı zaman, hemen “keşif”lere girişmek isteyecek ve bu yeni becerisini geliştirecektir.

MÜZİK ZAMANI
Bebeğiniz her seferinde birkaç saniyeden uzun süre bakışlarını dikerek dikkatini yoğunlaştırabilecek duruma gelir gelmez beş haftalıktan, altı haftalığa kadar olduğu herhangi bir sırada şarkılar, tekerlemeler söyleyerek,
Bir melodi çalmak için daha çok küçük; ama sık sık gidip piyanonun tuşlarını tıklattıkça, belki de geleceğin ünlü bir piyanisti olmanın ilk adımlarını atmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir